IFS Satış ve Servis modülü, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) için mühim bir iş süreci sağlar. Modül, potansiyel satıştan, satış döngüsünden, ürün desteği ve müşteri servisine kadar, müşteri etkileşim zinciri sağlar. Satış ve Servis konseptimiz; müşterinin değer verdiği, ürün, servis ve destek gibi öğelere, işinizin yoğunlaşmasını sağlar.

IFS Parça Onarım :

Onarım görecek parçaların alımından, son faturalandırmasına kadar olan tüm iş akışını yönetmenizi sağlar. Modülümüz; tercihe göre, çalışma emri ve ya iş emrindan istifade ederek, daha basit onarımlar için destek sunar, iş emrinin yürürlüğü altındaki ortamlarda fonksiyonelliği kontrol ederek, ileri, çok seviyeli yapı onarımlarını destekler. Servis kontratı altındaki onarımlar kadar dış servis emirleri de desteklidir.

IFS Mapping™ :

Dağıtım aracı istikametlerini görselleştirmenizi, zamanı gelen işlerin hatırlatılmasını ve son-dakika işlerin verimli şekilde planlamanızı sağlar. Sürmekte olan ve planlanmış işler hakkında genel bilgiyle birlikte, uydu haritası ve sanal yol haritası sağlar. Enterprice (yazılım ve servis) için Microsoft Bing Maps uygulamasıyla entegredir. IFS Uygulamalarında, müşteri ve müşteri emirleri gibi herhangi bir iş öğesinin haritada görselleştirilmesi ayarlanabilir.

IFS Çağrı Merkezi :

Alan servisi ve ya ürün desteği için, müşterilerinize etkili çağrı merkezi hizmeti vermenizi sağlar. IFS Çağrı Merkezi, ayrıca; sürecin tüm elementleri için önceden tertiplenmiş tedbir paketleri sağlayarak daha analitik bir destek sağlar.

IFS Dinamik Takvimlendirme :

Müşteri hizmetlerini ve verimli çalışmayı geliştirmek için, yeteneklere ve SLA’lar gibi, çoklu iş-tanımlı kısıtları dinamik biçimde takvimlendirerek, mobil işgücünüzü optimize etmenizi sağlar. Derecelendirilebilen takvim modülümüz, Dinamik Takvimlendirme Motoru’nu (DSE) ve istisna yönetimi için sezgisel takvimlendirme tezgahını barındırır. Hizmetimiz hem yerinde hem Cloud (hizmet olarak yazılım) aracılığıyla erişime açıktır.

IFS Saha Servis Uygulamaları :

Hizmet operasyonlarınızın, faturalandırma ve analizden, cari fiyat ve sipariş alıma kadar,müşteri odaklı iş-süreçlerini dinamik hale getirmenizi sağlar. Ayrıca; garanti süresi dahili ve sonrası, tam ücretlendirme, iş gücü takvimlendirme ve alan hizmetini destekler.

IFS Servis Sözleşme Yönetimi :

Müşterilerinizin her birine hizmet etkinlikleri için hizmet seviyelerini denetlemenizi ve kesin olarak nitelemenizi sağlar. Sözleşmede mütabakata verilen hususların, otomatik olarak takip ederek ve denetleyerek, verimliliği arttırır.

IFS Satış Yapılandırıcı :

Seçtiğiniz ek aksesuar, ürün karakteristiği ve ürünün, kolaylıkla ve pürüzsüzce satış personeline ve müşteriye tanıtılmasını sağlar. Kullanımı kolay, “ürün danışmanı”; titizlikle tanımlanmış gereklilikleri tanımlayan, bir dizi sorularla bir düzen oluşturur.

IFS Web Mağaza :

Yan-parça satışı için ideal bir araçtır ve web-tabanlı yönetim için alışıla gelmiş bir çözüm sunar. Sipariş takibi, müşteri kaydı, kullanılabilirlik denetimi ve ücret gibi öğeler de dahil, ürün seçimi ve arama için çeşitli yönlere sahip olursunuz.

IFS Pazarlama & CRM :

Müşteri bilgilerine uç uca görünürlükle, tek bir şirket hafızası oluşturmanızı sağlar. Bu modülle birlikte, ön ofis süreçlerini doğrudan, arka ofis süreçleriyle entegre edebilirsiniz.