Haberler

IFS Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergin Öztürk, Türkiye ekonomisinin gelişimine katkıda bulunan stratejik çalışmalarını ve kasım ayında gerçekleştirilecek olan IFS Gelecek Yatırımcıları Zirvesi ile start alacak IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu misyon projesini anlattı.

Firmanızın Türkiye operasyonunun geçmişi hakkında bilgi alabilir miyiz?

IFS, 40 yıldır uluslararası pazarın öncülerinden olan İsveçli bir iş uygulamaları firması. IFS Türkiye’yi 2004 yılında benim de aralarında bulunduğum bir ekip ile kurduk, 15 yıldır da IFS’in uluslararası pazarlarda edindiği tecrübeyi Türkiye’deki şirketlere aktarıyor, onların dijitalleşme yolunda birlikte yürüyerek uluslararası arenada rekabet eden şirketlere dönüştürüyoruz.

Son dönemde çıkardığınız yenilikçi ürünler nelerdir?

IFS Applications’ın yeni versiyonu IFS 10’un dünya lansmanı geçtiğimiz yıl yapıldı. Biz de neredeyse dünya ile aynı anda Türkiye’de uygulamaya aldık.

Yeni nesil kurumsal kaynak planlama yazılımımız IFS Applications, uçtan uca kesintisiz olarak yönetilebilen dijital altyapı sağlaması, kullanım alanına göre kolaylıkla değişiklik yapılabilmesi, bölüm bölüm entegre edilebilen modüler yapısı ve adaptasyon yeteneği ile şirketlere önemli avantajlar sağlıyor. IFS 10, aynı zamanda yapay zekâ fonksiyonlarını da içeren bir ürün. Dolayısıyla IFS kullanan müşterilerimizin özellikle verilerin işlenmesi ve otomatikleştirilmesi konularında fayda sağlayacağı görüşündeyiz.

IFS Saha Servis Yönetimi çözüm paketimizin yeni versiyonu da bu yıl pazara sürüldü. Ürünümüz; yeni bir kullanıcı deneyimi sunması, güçlü planlama ve programlama yetenekleri, geliştirilmiş servis geliri yaratma işlevleri, çoklu-kanal müşteri katılımı ve yeni nesil bulut yapılandırma seçenekleri ile şirketlere önemli avantajlar sağlıyor.

Türkiye ekonomisine sağladığınız somut katkıdan bahseder misiniz?

IFS için kısaca “dijital dönüşüm şirketi” diyebiliriz. İşletmeleri geleceğe taşıyan, verimliliklerini ve kârlılıklarını artırmalarını sağlayan kurumsal uygulamalar geliştiriyoruz. IFS, bir “gelecek yatırım danışmanı” olarak teknolojiyi şirketlere özel, rekabet avantajı sağlayacak modelde sunuyor. Şirketlerin güç kazanması ve sürekli yükselen başarı grafiği ekonomileri, dolayısıyla ülkelerin gelişimini direkt etkiliyor.

Ayrıca sadece şirketimizin değil, içinde bulunduğumuz ekosistemin ve sektörümüzün de gelişimine katkı sağlıyoruz. Bu anlayışla 2010 yılında başlattığımız Çözüm Ortağı Geliştirme Programı’na hız kesmeden devam ediyoruz. Şu anda beş olan çözüm ortağı sayımızı, yeni bir iş birliği ile bu yılın sonunda altı; önümüzdeki beş yılın sonunda ise 20″ye çıkarmayı planlıyoruz.

Geçtiğimiz aylarda ise yeni teknolojiler geliştirerek ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla IFS MARTEK Teknokent ofisimizi açtık. Ekibimizin önemli bir bölümünü buraya taşıdık. Merkezimizde, işletmelere verimlilik ve rekabet avantajı sağlayacak iş çözümleri alanında Ar-Ge faaliyetleri yürütüyoruz.

Ayrıca vizyonumuzu ve Türkiye’deki firmaların geleceğe yatırım yapması idealimizi açığa çıkartmak için IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu adında bir misyon projesi başlatıyoruz. Kasım ayında yapacağımız IFS Gelecek Yatırımcıları Zirvesi 2019 ile başlayacak bu projemizde şirketini geleceğe, başansını artırarak taşımayı hedefleyen tüm iş insanlarına ulaşmayı, vizyonlarına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Son olarak sektörümüze, dolaylı olarak ülkemize katkı sağlayacak IFS Akademi”yi de yakın zamanda faaliyete geçireceğiz. Burada ise ERP, Endüstri 4.0 ve büyük veri başta olmak üzere işletmelerin dijital dönüşümü için gerekli teknolojiler konusunda eğitimler vermeyi planlıyoruz.

IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu ve Zirve ile ilgili biraz daha bilgi verebilir misiniz? Nasıl bir proje, uygulamaları neler olacak?

Biz bir şirketle bir projeye başlamadan önce çalışacağımız şirketin farklı birimlerinden şu anda içinde bulundukları sorunları yazmalarını istiyoruz, Her birimden neredeyse 50 farklı sorun geliyor. Projeyi tamamladığımızda ise bunu tekrar yapmalarını rica ediyoruz. Bu sefer iletilen sorunlar dünyada, benzer sektörde faaliyet gösteren şirketlerin dertleri ile aynı oluyor. Çünkü şirket, artık bir dünya şirketi olmuş oluyor. İşte dijital dönüşüm şirketlere kaldıraç etkisi yaratıyor ve onları farklı bir seviyeye çıkarıyor. Biz de bu ve buna benzer tecrübeleri daha fazla şirket ile paylaşmak üzere IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu projesini hayata geçirmeye karar verdik.

Bu platform çatısı altında gerçekleştireceğimiz etkinliklerde farklı ihtiyaçtaki şirketlere yaşanmış hikâyeler üzerinden rehberlik etmeyi amaçlıyoruz. Şirketleri geleceğe taşımak için sürdürülebilir olmalarını, rakiplerinden farklılaşarak bir adım önde olmalarını, ekonomik ya da sektörel krizlerden minimum etkilenmeleri için ne yapmaları ya da ne yapmamaları gerektiğini konunun profesyonelleri ile anlatabilmeyi arzuluyoruz.

Bu arada platformda sadece kendi müşterilerimiz olmayacak; markasını geleceğe taşıma başarısı gösterdiğine inandığımız tüm kişi ve şirketler yer alacak. Bunu yaparken de büyük global şirketlerden KOBİ”lere hatta girişimci şirketlere kadar her türlü örneği ele almaya çalışacağız. Kasım ayı içinde yapmayı planladığımız IFS Gelecek Yatırımcıları Zirvesi”nde ise future-proof yani gelecekte olabilecek değişikliklerden etkilenmeyen bir şirket nasıl yaratılır, teknolojinin bu yolculuktaki önemi nedir, İK”nın rolü ne kadar önemlidir gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız.

Forbes Dergisi Ağustos 2019 – Ayşegül Özbay

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment