Makaleler

Büyüyen işletmenize paralel olarak artan ürün çeşitliliği ile giderek karmaşıklaşan üretim süreçleriniz veya üretim için gereken hammadde, yarı mamul ihtiyacının planlamasının karmaşıklaşması gibi sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda üretim planınızı sizin için en optimum seviyede gerçekleştirecek gelişmiş çizelgeleme aracı olan IFS Advanced Planning Board’ u inceleyebilirsiniz.

Kısaca çizelgeleme, bir ürünü oluşturan hammadde veya yarı mamullerin eldeki makine ve tezgahlarda hangi sırada, ne zaman işleneceğinin planlamasıdır. IFS Advanced Planning Board, üretim kısıtlarını en etkin şekilde izleyerek, bu kısıtlar doğrultusunda gerçek zamanlı üretim planlaması yapmaya yardımcı olacak gelişmiş bir çizelgeme aracıdır.

IFS Advanced Planning Board ile Gantt şeması üzerinde operasyonları ve kaynakları, otomatik olarak veya sürükle-bırak özelliğini kullanarak zaman çizelgesi boyunca taşıyabilir ve gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde planlayabilirsiniz. IFS Advanced Planning Board detaylı yapısı ilk bakışta karmaşık gelebilir fakat alıştıkça ne kadar kullanışlı olduğunu göreceksiniz.

Filtreleme özelliği ile iş emirlerini belirli özelliklerine (ürün adı, iş merkezi, proje bazında vb.) göre Gantt şeması ekranınıza çağırarak çizelgeleyebilirsiniz. Üretim için gereken malzemelerin (hammadde veya yarı mamul) tedarik edilme sürelerini ve işlem göreceği iş merkezlerinin kapasitelerini dikkate alarak çizelgeleme yapmayı sağlayan IFS Advanced Planning Board ile kusursuz üretim planları oluşturabilirsiniz. Örneğin; herhangi bir iş emrini sürükle-bırak tekniği ile bir hafta önceye çekmeye çalıştığınızda, eğer malzemelerin kritik olanlarından bir tanesi o hafta elinizde olamayacak veya tedarik planında bulunmuyor ise, bu değişikliği yapmanıza izin vermeyecektir. Ayrıca kısıt teşkil eden diğer üretim takvimi, işçilik kapasitesi, operasyon araç-gereçleri ve dış tedarik zamanları gibi değişkenlerde dikkate alınmaktadır.

IFS Advanced Planning Board’ u simülasyon modunda çalıştırıp, sistemdeki iş emirlerine hiçbir müdahale olmadan farklı senaryolar deneyerek ve sonuçlarını izleyerek yaptığınız planlama çalışmalarını kaydedip daha sonra çalışmak üzere tekrar açabilir ve sisteme yükleyebilirsiniz.

IFS Advanced Planning Board siparişlerin geç teslim edilmesi, kurulu kapasitenin tam kullanılmaması, üretim temin süresinin artması, üretimde darboğazlar, müşterilerin memnuniyetsizliği ve müşteri kaybı gibi durumların giderilmesinde size yardımcı olacaktır.

Onur ÖZGÜLER – IFS ERP Danışmanı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment