Makaleler

IFS ERP Kalite Kontrol Yönetimi, üretilen veya satın alınan her malzeme için oluşturulabilen detaylı kontrol planları ile belirli tüm kriterler gözetilerek malzemeye ait teknik özelliklerin yerine getirilmesini amaçlayan gelişmiş bir kalite kontrol sürecini kapsamaktadır. IFS Kalite Güvence Uygulamaları, İstatistiksel Proses Kontrol (İPK), Düzeltici ve Önleyici Faaliyet (DÖF), Hata Türü ve Etkileri Analizi (FMEA) gibi birçok kalite süreci ve ilgili diğer birçok modülle entegre olup, kalite kontrol literatüründe bulunan grafiklerle, her adımda çıktı ve rapor imkânı sunmaktadır.

IFS ERP Kalite Kontrol Yönetimi kontrol planında, değişken bir sayısal değer (malzeme ebatları vb.) veya özellik (görsel kontrol vb.) türünde oluşturulabilen kontrol planının satırları (kriterleri) ile bir malzemenin nasıl kontrol veya test edileceğini belirtmiş olursunuz.

IFS ERP Kalite Kontrol Yönetimi kontrol planında şunları yapabilirsiniz:

  • Üretilen, satın alınan ve envanter malzemeleri için kontrol planlarının tanımlanması ve sürdürülmesi
  • Belirli bir kontrol planında revizyon yapılabilmesi, faz giriş ve faz çıkış tarihleri kullanılarak kalite kontrol planı revizyonlarının takibi
  • Her kontrol planı satırı için farklı örneklem miktarları belirlenebilmesi
  • Sınırsız sayıda kalite ölçü tipleri (en, boy, çap, nem oranı, ambalaj kontrol, malzeme temizlik kontrol vb.)tanımlanabilmesi
  • Üretim kontrol planı satırlarının belirli bir rota operasyonu ve iş merkezine bağlanması

IFS ERP Varış/Giriş (Satınalma) Kalite Kontrol Süreci

Stok kodu ve tedarikçi bazında kontrol planı hazırlanır.

Teslim alma yapılıp malzemenin varış lokasyonuna girişi yapıldığında, ilgili kontrol planına (kriterler, örneklem sayısı vb.) göre analiz girişi de yapılır.

Yapılan analiz sonucunda malzeme kabul olabilir veya uygunsuzluk kaydı oluşturularak verilen karar neticesinde tedarikçiye iade veya hurdaya çıkış yapılabilir.

IFS ERP Üretim Kalite Kontrol Süreci

Stok kodu ve rota bazında kontrol planı hazırlanır.

Üretim proses veya final aşamasında ilgili kontrol planına göre analiz girişi yapılır.

Analiz sonucu belirli bir malzeme miktarı kadar kabul olabilir veya uygunsuzluk kaydı oluşturularak verilen karar neticesinde tamir, yeniden işleme veya hurdaya gönderilir. Böylece kalite kontrol onayı almamış mamul veya yarı mamullerin bir sonraki üretim aşamasına geçmesi önlenmiş olacaktır.

Rekabet Avantajı

Kullanıcı dostu ERP deneyimi yaşatan IFS ERP ile Kalite Kontrol sürecinizde zamandan tasarruf ederek, ürün kalitenizi yükselterek ve verimliliğinizi arttırarak rekabet avantajı elde etmiş olursunuz.

Onur ÖZGÜLER – IFS ERP Danışmanı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment