Makaleler

IFS ERP Satınalma Yönetimi,

Malzeme veya hizmet alımı olarak yapılan,

  • Satınalma talebi,
  • Satınalma talebi ilgili kişi onayları,
  • Tedarikçi fiyat teklifi toplanması

gibi isteğe bağlı ara süreçleri içeren sonunda Satınalma siparişinin oluşup, isteğe bağlı olarak ilgili kişilerden sipariş onaylarının alınmasıyla birlikte teslimalmaya kadar devam eden, her adımda rapor ve çıktı imkanı sunan, izlenebilirliğin ve bilgi altyapısının yüksek olduğu, birçok modülle entegre olan kapsamlı bir süreçtir.

Diğer Modüller ile Entegrasyon

IFS ERP Satınalma Yönetimi sistemdeki diğer modüller ile entegre bir yapıya sahiptir. Örneğin; proje bazlı üretimlerde proje bazlı Satınalma tedariği bilgilerinin tutulması ile proje bazlı stok takibi ve proje Satınalma maliyetlerinin ortaya çıkması veya Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP) çalıştırılması ile belirli şartlar gözetilerek (emniyet stoğu vb.) en uygun zamanda ve miktarda otomatik Satınalma taleplerinin oluşturulması.

Doküman İlişkilendirilmesi

IFS ERP Satınalma Yönetimi her adımda tedariği yapılan malzemeye veya hizmete ek dokümanların ilişkilendirilmesine izin vermektedir. Örneğin; Satınalma talebini yapan kişinin istediği malzemenin teknik resmini, cad veya dxf dosyasını vb. Satınalma talebinde malzemeye ilişkilendirmesi.

Tedarikçi/Satınalma Malzemesi İlişkisi

IFS ERP Satınalma Yönetimi temel verileri Tedarikçi/Satınalma Malzemesi ilişkisi kartlarında tutulur. Tedarikçi bazında malzemeye özgü kayıtların tutulması sayesinde;

  • Satınalma malzemesinin faklı tedarikçilerce farklı ölçü birimi ile satılması ve fiyatlandırılması,
  • Satınalma Siparişinde tedarikçilerden farklı ölçü birimleriyle alınan malzemelerin miktarının, Tedarikçi/Satınalma Malzemesi ilişkisi kartı üstünde tutulan çevrim(dönüşüm) değeri ile anında envanter ölçü birimine dönüşümü ve stoğa girişinin yapılabilmesi,
  • Tedarikçi ve malzeme bazında minimum Satınalma miktarı, tedarik süresi, fiyat listesi, tedarikçiye özgü malzeme numarası vb. imkanları tanıması

vb. sağlanır.

Detaylı Onay Mekanizması

IFS ERP Satınalma Yönetimi talep ve siparişte bulunan kademeli onay mekanizması ile adım adım kişi onayı, grup içi onay vb. imkânı sunar. Ayrıca alt ve üst tutarlar, tedarikçiler, talep eden kişi, satınalmacı, proje vb. koşullar kullanılarak esnek bir onay sistemi kurmanızı sağlar.

Çıktı ve Bildirimler

IFS ERP Satınalma Yönetiminin içinde bulunan tüm süreçlerde isteğe bağlı tasarlanabilen anında rapor ve çıktılarıyla, IFS içi bildirimlerle ve otomatik mail atılması gibi özellikleriyle kullanıcı dostu bir ERP deneyimi yaşatmaktadır.

Onur ÖZGÜLER – IFS ERP Danışmanı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment