Haberler

IFS, Saha Servis Yönetimi pazarından bir kez daha Gartner 2019 Magic Quadrant lideri seçildi ve 2014 yılında elde ettiği bu unvanı korumayı başardı.

Global kurumsal uygulamalar şirketi IFS, Saha Servis Yönetimi (FSM) odaklı IFS Field Service Management™ çözüm paketiyle Gartner Magic Quadrant 2019 raporuna yine pazar lideri olarak girdi.

IFS Servis Yönetimi Başkanı ve WorkWave CEO’su Marne Martin, 2014 yılında elde ettikleri ve bu sene de pazar lideri seçilerek sürdürdükleri başarıya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Saha Servis Yönetimi’nde 2019’da da Gartner Magic Quadrant Lideri seçilmek, bu alanda belirlediğimiz uzun vadeli stratejimizin önemli bir ispatıdır. Aynı zamanda da müşterilerimize; eksiksiz, bağlantılı, bulut-tabanlı saha servislerini sunma amacıyla devam eden çalışmalarımız için önemli bir motivasyon kaynağıdır. Son birkaç yılda kaydettiğimiz bu başarı ivmesi ve beraberinde sürekli artan müşteri ve hizmet kalitesi ile sektörün en iyilerine liderlik etmekten gururluyuz.”

IFS Saha Servis Yönetimi çözümü, dünyanın pek çok farklı yerinde hizmet veren ve hızla büyüyen şirketlere güç kazandırıyor. Saha servis yönetimi alanında IFS’i tercih eden şirketler arasında; ABD’nin lider profesyonel mutfak ekipmanı hizmet sağlayıcısı Smart Care, küresel diagnostik çözümler şirketi Sysmex, elektrik altyapısı hizmet sağlayıcısı Nettpartner, küresel hava temizleme cihazları lideri Munters, endüstriyel tesis mühendislik şirketi ANDRITZ, teknik hizmet sağlayıcısı Eltel ve dijital iletişim uzmanı Eniig yer alıyor.

Editöre Not:

Son bir yıl içinde saha servis yönetimi pazarında büyük bir dönüşüm yaşayan IFS, bu süreçte:

· Sınıfının lideri IFS FSM 6 çözümünü pazara sundu.

 – Bu çözüm; tersine lojistik, yedek parça yönetimi ve onarım deposu gibi yeni yeteneklerin yanı sıra, IFS Planning & Scheduling Optimization™ motorunda önemli iyileştirmeleri ve yapay zekadan yararlanan, bulut için tamamen optimize edilmiş, Nesnelerin İnterneti (IoT) kullanımına uygun hale getirilmiş IFS Customer Engagement™ yeteneklerini de içeriyor.

· WorkWave’i de içeren IFS Servis Yönetimi İş Birimi’ni kurdu.

– Birimin yöneticiliğini, dünyaca ünlü servis yönetimi gurusu Marne Martin yapıyor. Martin ve ekibi, bu alandaki global yeteneklerden yararlanarak IFS müşterilerinin başarısını teminat altına almayı ve ürün inovasyonunu destekleyen sektörel uygulamalar sunmayı hedefliyor.

· WorkWave’in güçlü büyümesini destekledi.

– Hizmet ve son kullanıcıya teslim sektörler için yazılım çözümleri sağlayıcısı olarak lider konumunu sürdürmek için WorkWave’in güçlü büyümesini destekledi.

– Saha Servis Yönetimi Gartner Magic Quadrant dokümanını ücretsiz olarak indirmek için: https://info.ifsworld.com/2019-Gartner-Magic-Quadrant-for-Field-Service-Management.html 

– IFS’in servis şirketlerine sunduğu destek hakkında detaylı bilgi için: www.ifsworld.com/corp/industries/service/.

*Gartner “Magic Quadrant for Field Service Management,” Jim Robinson, 16 Nisan 2019.

Gartner, araştırma yayınlarında belirtilen herhangi bir tedarikçiyi, ürünü ya da hizmeti tasdik etmez veya teknoloji kullanıcılarına en yüksek puanlı ya da başka unvanlara sahip tedarikçileri seçmeleri yönünde bir tavsiyede bulunmaz. Gartner araştırma yayınları, Gartner’ın araştırma ekibinin görüşlerini içerir ve yazılı onay olarak yorumlanamaz. Gartner, pazarlanabilirlik ya da belirli bir amaca uygunluk da dahil olmak üzere, bu araştırmadaki açık ya da kapalı tüm teminatları reddeder.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment