Makaleler

IFS’ i yalın çalışmalarınızı yürütmede önemli bir araç olarak değerlendirebilirsiniz. Çünkü;
Veri toplayan, bu verileri anlamlı hale getiren, görselleştiren, aksiyona dönüşmesi için uyarılar veren bir alt yapıya sahiptir.
Yalın felsefesi kavramları ile IFS ‘in araçlarını birkaç örnekle şu şekilde ilişkilendirebiliriz;

 

İSRAFLAR

Hatalı Üretim: MRB modülü, yapılan hatalı üretimlerle ilgili kayıtların tutulmasında kullanılırken elde ettiğiniz istatistiksel veriler farkındalık yaratarak sizi bir adım öteye taşıyacaktır. Bir sonraki adım, Atölye raporlama ekranlarının hurda raporlama özelliği ve buna bağlı andon sistemler kurma imkânı ile hatalı üretimin devam etmesinin engellenmesidir. Tüm bunlar doğrudan tamir maliyetlerinin önüne geçilmesi anlamına gelmektedir.
Gereksiz Hareket: IFS’ in Stok Yönetimi modülü depo adresleme özelliği ile malzemelerin depo içerisindeki konumu noktasal olarak tanımlar. İhtiyaç duyduğunuzda malzeme, hangi koridorun, hangi rafında, o rafın hangi gözünde bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz. Malzeme arama bulma israfının yanı sıra en çok hareket eden malzemeleri analiz edebilir, bu sayede bu tür malzemelerin en yakın noktaya yerleştirilmesini sağlayabilirsiniz.
Stok, İhtiyaç Fazlası Üretim: MRP modülü ihtiyaç dışı satın almaların, ihtiyaç dışı üretimlerin tespit edilmesine olanak sağlar. İptal edilen sipariş, ötelenmiş sipariş gibi durumlarda MRP Mesajları ekranları alacağınız aksiyonları oluşturur. Yani MRP sipariş ihtiyaçlarını belirlerken MRP Mesajları alınması gereken aksiyonları gösterir. Bu yönüyle IFS, standart bir MRP’ nin ihtiyaç belirleme özelliğinin bir adım ötesine gitmiştir. Benzer şekilde siparişe özel üretim oluşturma özelliği de, bu tür üretim modeline sahip firmalar için sipariş bazında stokların kontrol altında tutulmasında önemli bir rol üstlenir.
Ayrıca stok gün raporları ile stok maliyetlerinizi takibi kolaylaşacaktır. Örneğin ani sipariş değişiklikleri sonucu talebi azalan ürünleri görebildiğiniz gibi, stok devir hızı hesabı ile kullanımı azalan hammaddelerin atıl kalması, bir kenarda unutulması gibi durumları öngörüp aksiyon alabilirsiniz.
Ara stoklar ise tespit edilmesi en zor stoklardır. Ara stokların tüketim hızı raporları ile stok maliyetlerinizi görebilir, anlık ara stok seviyesini izleyebilirsiniz.

 

STANDART İŞ KAVRAMI

Yalın felsefesinin önemli bir diğer başlığı da Standart İş kavramı. En büyük sorunlardan bir tanesi de standart iş üzerinde yapılan revizyonların üretime aktarılmasında yaşanan karmaşa ve bu durumun hataya açık olması. IFS Rota ve ürün ağaçları üzerindeki İş talimatları hazırlama özelliği ile oluşturduğunuz standart işleri tek bir veri tabanında hazırlayabilir ve operatör ekranında görüntüleyebilirsiniz. Sonuçta üretimdeki sayısız kâğıdın güncellenmesi de bir israftır ve risk taşır.

 

GÖRSEL YÖNETİM

Son olarak sürekli gelişimi tetikleyen önemli araçlardan bir tanesi olan Görsel Yönetim. IFS Lobby ekranları üretim içerisindeki günlük toplantılarınızı yaparken rahatlıkla kullanabileceğiniz arayüze sahiptir. İçerisindeki her türlü bilgiyi anlamlı hale getirip görselleştirebilirsiniz. Ayrıca bu ekran Drill Down özellikte olup üzerine tıklandığında sizleri ilgili kaydın detayının bulunduğu ekrana yönlendirir.

 

IFS’ in standardında olanları kullanabildiğiniz gibi şirketinize özel raporlamalar tasarlayabilirsiniz.

Tuğba UVAY- IFS Uygulama Danışmanı

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment