Makaleler

Çoğu üreticinin standart konfigürasyonlarda sadece standart ürünler sunabileceği günler geçmiştir. Günümüzde, rekabetçi kalmak için birçok şirket, siparişe göre özelleştirilmiş ve yapılandırılmış ürünler tasarlamalı ve üretmelidir.

IFS Satış Kuralları, satıcı ve müşteriye ürün, ürün özellikleri ve aksesuar seçimi ile sorunsuz ve rahat bir şekilde rehberlik eder. Müşteriler, ihtiyaçlar, özellikler ve fiyatlar açısından optimum alternatifi alırlar. Ürünler ve ilgili bilgiler fotoğraflar, videolar, çizimler ve diğer ortamlar kullanılarak görselleştirilebilir. Yapılandırmalar, ürün danışmanının müşteri gereksinimlerini tanımlayan bir dizi soru yoluyla ya da mevcut seçeneklerin adım adım görüntülenmesi için kullanılabilir opsiyonlar seçilerek adım adım oluşturulur.

  • Ürün ve satışı hakkında sınırlı bilgiye sahip olan, uzman olmayan personele satış imkânı verir.

Ürününüzü şekillendiren, onu oluşturabilmek için olmazsa olmaz temel soruları belirlediniz ve bu temel sorulara uygun cevapları da IFS’ e bir kere tanıttınız. Artık satış personelinin, teklif veya sipariş oluştururken tek yapması gereken ürüne ait sorulara cevap vermek olacaktır. Sorulara verilen cevaplara göre ürün adım adım şekillenecek ve üretime hazır duruma gelecektir.

  • Sipariş veya teklif girişi için satış personelini satılabilir ve üretilebilir bir ürüne yönlendirir.

Sistemde her bir soru ve cevapları için belirlediğiniz kurallar sayesinde üretilmesi veya satışı mümkün olmayan seçeneklerin seçilmesinin önüne geçmiş olacaksınız. Cevapları belirli kurallar, formüller veya kombinasyonlara dayandırarak satış personelinin üretilmesi mümkün olmayan seçenekleri seçmesinin önüne geçmiş olursunuz.

  • Her seferinde doğru özelliklere sahip ürünü elde ederek müşteri memnuniyetini arttırır.

Teklif veya sipariş oluşturulurken yapılan hataları en aza indirgemiş olacak ve anında geri bildirimler alarak, teklif veya sipariş anında hataların önüne geçmiş olacaksınız.

  • Teklif veya sipariş oluşturulması işlemi sırasında geri bildirim verir

Teklif veya sipariş oluşturan satış personeline, sisteminizde belirli koşullar sağlandığında bilgi mesajları tanımlayabilirsiniz. İlgili koşullar gerçekleştiğinde bu bilgi mesajı, satış personeli tarafından görüntülenecektir.

  • Teklif veya sipariş oluşturulması işlemi sırasında fiyatların doğrudan güncellenmesini sağlar.

Ürüne ve müşteriye dayanan fiyatlandırma yapılır. Satış personeli tarafından seçilen ürün veya yarı mamullerin maliyetlerini hesaplanarak ve kâr marjı da eklenerek daha teklif veya satış aşamasında bile satış fiyatını belirleyebilirsiniz. Böylece elzem fiyatlandırma işlemlerinden kurtulmuş olacaksınız.

  • Teklif veya sipariş oluşturma süresini kısaltır.

Satış personeli, ekranda karşısına gelen hazır soruları sadece ihtiyaca uygun cevaplayarak teklif veya siparişi doğru ve hızlı bir şekilde oluşturabilecektir. Belirli kurallar, formüller ve kombinasyonlar tanımlanarak oluşturulan cevaplarda montaj başına malzeme miktarları da hesaplanacaktır.

  • Oluşturulan konfigürasyonlu ürüne bir belirleyici akıllı numara(id) tanımlar.

Aynı özelliklere sahip başka bir sipariş veya teklif oluşturmada kolaylıkla kopyalama imkânı sağlar. Böylece aynı ürünler için soruları en baştan tekrardan cevaplamanıza gerek kalmayacaktır.

IFS ERP Satış Kuralları ile Görsel Konfigürasyonlu Ürün Satış Örneği

IFS ERP Satış Kuralları, satacağınız ürününüzü oluştururken görsellikten yararlanarak, nihai ürünün tam olarak veya kabaca neye benzediğini görmenizi de sağlar. Basit bir bisiklet satışı örneği için kullanımını inceleyebilirsiniz.

Onur ÖZGÜLER – IFS ERP Danışmanı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment