Makaleler

Makine ve Ekipman İmalatı sektörünün, müşteriye özel üretim ve tasarım gereksinimleri ve bu ürünlerin ürün yaşam döngüsünün satış sonrası servis desteğine kadar uzaması nedeniyle kendine özgü ihtiyaçları oluşmuştur. Aynı zamanda global rekabet şartları, müşteri teklif ve taleplerine hızlı ve esnek yanıtlar verilmesini gerektirmektedir. Dolayısıyla, müşteri istek ve projelerine yönelik olarak yapılan makina ve ekipman üretimlerinin konfigürasyon yönetimi, üretim takibi ile maliyet analizlerini içeren bilgiler ile satış sonrası destek süreçlerinin güvenli bir ortamda yönetilmesi ve kalite standartlarının sağlanması, günümüzde gittikçe daha da fazla önem kazanmaktadır.

IFS ERP Makine Çözümü, makina ve ekipman sektöründe, “Ürün Tasarım” sürecinden başlayarak, müşteriye özel ürün yapılandırması ve teklif verme süreçlerinin yönetilmesinden, gelişmiş üretim planlama yöntemleri, detay üretim planının oluşturulması, imalat süreçlerinin takip edilmesi ve seri takipli makine parçalarının IFS ERP Satış Sonrası Servis modülüne aktarılması gibi ana konuların yönetilmesini sağlar. Bunların yanı sıra Envanter Yönetiminde ve Satış Sonrası Servis uygulamalarında mobil (El Terminali – Barkod) uygulamalara imkan verir, detay fonksiyonaliteye sahip CRM, Kalite Yönetimi, Bakım Yönetimi, Doküman Yönetimi ve B2B uygulamalarıyla makina ve ekipman imalatı sektörünün ihtiyaçlarını uçtan uca karşılar.

Tüm dünyada, makine imalat sektöründe 200’ün üzerinde müşteriye sahip olan IFS ERP, 10 yılı aşkın süredir proje uygulama tecrübesi ve makina sektöründeki proje deneyimleri ile sektörel uzmanlık kazanmış olan danışmanlık ekibi ile işletmelerin ihtiyaçlarına çözümler sunmaktadır.

Makine sektöründe ön plana çıkan gereksinimler

•Müşteriye özel makine konfigürasyonun oluşturulması ve yönetilmesi
•Müşteriye özel teklif hazırlama ve fiyatlandırma
•Sipariş terminleme 
•PLM – Ürün Yaşam Döngüsü- (Dizayn-Prototip ve Seri Üretim, Satış Sonrası Servis)
•Müşteri Sipariş Takibi -Dinamik Sipariş Takibi 
•Mixed Mode Üretim gereksinimi (Atölye Tarzı Üretim-Seri Üretim-Proses Tarzı Üretim) 
•İleri Düzey Planlama Gereksinimleri- Kısıt Bazlı (Sonlu) Kapasite Planlama 
•İnteraktif Çizelgeleme- Drag-Drop 
•Envanter hareketlerinin barkod uygulamaları ile desteklenmesi 
•Gelişmiş Atölye -Üretim- Veri toplama Sistemi 
•Detay fiili maliyet ve maliyet analizleri 
•Servis veritabanı – satış sonrası servis uygulamaları
•Mobil servis uygulamaları 
•Tedarik portalları 
•İthalat dosya takibi ve ithalat maliyetleri dağılımı 
•Tedarikçi değerlendirme sistemi 
•Kalite kontrol uygulamaları 
•Bakım yönetim sistemi

IFS ERP Uygulamaları, Makina ve Ekipman İmalat sektöründeki işletmelerin yukarıdaki ana gereksinimlerini sektöre özel geliştirilmiş olan Ana Çözüm Bileşenleri ile karşılarken, bu yapıyı klasik ERP uygulamaları kapsamında olan modüllerle destekleyip, Makina ve Ekipman İmalat sektöründeki işletmelere uçtan uca entegre çözümler sunmaktadır.

Makina ve Ekipman İmalat Sektörü IFS ERP Ana Çözüm Bileşenleri

Ürün Yaşam Döngüsü (PLM)

IFS ERP PLM Uygulamaları, Makine ve Ekipman İmalat sektöründe, makine konfigürasyon değişikliklerinin ve mühendislik bilgilerinin, tasarım sürecinden başlayarak, müşteride ekonomik ömrünü yitirene kadar geçen süreçte takip edilebilmesine imkan verir. Mühendislik çalışmalarının takip edilmesini, yeni tasarlanan ürün ile ilgili teknik resim ve revizyonların yönetimini, imalat aşamalarında yapılan konfigürasyon değişiklik ve revizyonlarının kayıt altına alınmasını, makina konfigürasyonunun Satış Sonrası Servis modülüne otomatik olarak atılmasını ve seri takipli parçaların takibini mümkün kılar. Rutin ve işleye gelen süreçleri maksimum oranda otomatikleştiren IFS ERP PLM Uygulamaları, kurumsal enerjinin ve mühendislik çalışmalarının, ürün geliştirme çalışmalarına (AR-GE) yönelik alanlara harcanmasına yardımcı olmaktadır.

IFS ERP Ürün Konfigürasyonu

Makina sektöründeki birçok firma standart katalog ürünleri yanı sıra müşteri istekleri çerçevesinde şekillenen müşteriye özel makinalar üretmektedir. IFS ERP, gelişmiş Ürün Konfigürasyon modülüyle teklif ve siparişlerin satıcıya yönlendiren sorular sayesinde interaktif, hızlı ve doğru bir biçimde siparişin alınmasını sağlarken; seçilen özelik ve fonksiyonlara göre fiyatlandırma oluşturmakta, aynı zamanda imalat süreçlerinde gerekli olan ürün ağacı ve üretim rotalarının otomatik olarak oluşmasını sağlamaktadır.

IFS ERP, Üretim konusundaki uzmanlığı sayesinde müşteriye özel üretim yapan firmaların, çok seviyeli ürün konfigürasyonu sayesinde, ister müşteriye özel tasarım, ister siparişe özel üretim ya da siparişe özel montaj yapsın; her seviyedeki konfigürasyon gereksinimlerini eksiksiz bir biçimde karşılamaktadır.

IFS ERP Siparişe Özel Üretim

Makine gibi siparişe özel üretim yapan firmalarda klasik MRP sistemi sadece hammadde planlamasında kullanılabilir ancak imalat süreçlerinin siparişe özel olarak planlanmasında ve takibinde yetersiz kalır. Makina ve Ekipman İmalat sektöründe; siparişin alımından planlamaya, üretimden sevkiyata, siparişe özel satınalmaların takibinden rezervasyonlara kadar siparişe özel tüm süreçleri sadece “sipariş numarası” ile takip edebilmek gerekir. IFS ERP, tamamen siparişe özel üretim amacıyla geliştirilen DOP (Dinamik Sipariş Takibi) modülüne sahiptir. Bu modül yardımı ile bir siparişin alımından, planlaması, sevkiyatı, üretimi ve satışına kadar tüm iş süreçleri tek bir numara ile takip edilebilmektedir.

IFS ERP Satış Sonrası Servis Uygulamaları

Makina ve ekipman imalatı sektöründe, Satış Sonrası Servis Uygulamaları kritik uygulamalardan biridir. IFS ERP Servis Veritabanı, sahadaki tüm makina ve ekipmanların konfigürasyon bilgilerinin takibinin yanı sıra, garanti takiplerinin ve müşteriden gelen servis taleplerinin değerlendirilerek planlanmasını, servis ekiplerine yönlendirilmesini ve sahadaki uygulamaların takibini sağlamaktadır. Garanti kapsamındaki işlerin takibinin yanı sıra, garanti dışı olan işlerin de otomatik olarak faturalandırılmasına imkan sağlar. Garanti süreci bitmiş olan makina ve ekipmanlar için özel bakım anlaşmaları yapılabilmektedir. “IFS ERP Mobil Servis Uygulamaları” sayesinde, servis ekipleri sahada gerçekleştirdikleri işleri mobil olarak sisteme aktarabilir, böylelikle müşteriden ayrılmadan servis faturalarının merkezden kesilmesi mümkün olabilmektedir.

IFS ERP Proje Yönetimi

Makina ve Ekipman İmalatı sektöründe IFS ERP Proje Yönetimi, AR-GE ve tasarım departmanlarının yürütmekte olduğu birçok eşzamanlı tasarım projesinin yönetilmesinde ve ürün geliştirme maliyetlerinin takibinde kullanılmaktadır. Böylelikle tasarım mühendislerinin iş yükü planlarının takibinin ve planlamasının yanı sıra, bir ürünün tasarım maliyetlerinin detay bazda izlenmesine imkan vermektedir.

Kaynak: www.ifsworld.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment